چاپ        ارسال به دوست

دکتر احمدی در نشست مسئولین کمیته های فرهنگی فدراسیونهای ورزشی:

نگاه غالب در همه فعالیتهای ورزشی باید فرهنگی باشد

معاون فرهنگی ،آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان ،با تاکید بر اینکه مسولیت فرهنگی در جامعه ورزش متوجه تمام عوامل مرتبط با ورزش است نه فقط مسولین فرهنگی ،عرصه ورزش را برای ترویج ارزشهای اخلاقی در جامعه مهم تلقی کرد.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های ناشنوایان ،در نشست مسولین کمیته های فرهنگی فدراسیونهای ورزشی که صبح امروز برگزار شد؛ با اشاره به مراحل تصویب نظام نامه فرهنگی ورزش کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز امیدواری کرد که با مشارکت گسترده دستگاه های مرتبط و با یک عزم جدی بتوانیم به دغدغه های جامعه در زمینه موضوعات فرهنگی در عرصه ورزش رسیدگی و موجبات تحقق اهداف این نظام نامه را فراهم کنیم .
معاون فرهنگی ،آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان با بیان این مهم که هیچ اقدام و عملی در عرصه ورزش نیست که تحت پوشش مسائل فرهنگی قرار نگیرد به تببین بندهای ده گانه نظام نامه فرهنگی ورزش کشور پرداخت و تاکید کرد: کمیته های فرهنگی که در مجموعه ورزش کشور فعال هستند به هیچ وجه بخش جدای از دیگر فعالیتها نیستندو اتفاقا مسولیت فرهنگی در همه اجزای فعالیتهای یک فدراسیون یا باشگاه باید دیده شود تا جاییکه نگاه غالب در همه موضوعات ،نگاه فرهنگی باشد.
دکتر احمدی با اشاره به اولین اولویت نظامنامه فرهنگی ورزش کشور که ساماندهی وضعیت رسانه ایی ورزش است ، تاکید کرد:رسانه ها نقش تاثیرگذاری در پیشبرد فضای فرهنگی ورزش به سمت مطلوب دارند و در صورتی که آنهااز لحاظ کیفی ارتقا پیدا کنند و رویکردهای فرهنگی و اخلاقی در رسانه ها تقویت شود موجب کمک به فضای فرهنگی ورزش کشور می شود .

وی فضای تعامل و همکاری جامعه ورزش با رسانه ها را به منظور نهادینه شدن مسائل فرهنگی دراین عرصه مورد تاکید قرار دارد.
دکتر احمدی از تقویت و ارتقاروحیه پهلوانی و پاسداشت ارزش های معنوی و اخلاقی به عنوان اولویت دوم که در نظام نامه فرهنگی ورزش کشور امده اشاره و تصریح کرد:همه افرادی که در عرصه ورزش فعال هستند و مسولیت دارند از مدیر ،مربی ،داور و ورزشکار باید متوجه مسولیت خود بوده و به بازتاب رفتار خود در جامعه بیاندیشد .در این زمینه باید اعضای فعال در عرصه ورزش مروج ارزش ها هم در ورزش و هم در جامعه باشند.

 

 

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری که به پاسداشت ارزشهای معنوی و پهلوانی در ورزش تاکید داشته اند ،مسولیت خطیری را در زمینه پاسداشت ارزش های معنوی و اخلاقی متوجه جامعه ورزش دانست.
دکتر احمدی ،برگزاری هر رویداد ورزشی را که موجب تزریق ارزشهای منفی به جامعه شود مورد نکوهش قرار داد و تاکید کرد: هر رویداد ورزشی باید حاوی مضامین اخلاقی باشد.
معاون وزیر ،اولویت سوم نظام نامه فرهنگی ورزش کشور را توسعه و ارتقا کیفی و کمی ورزش بانوان و ترویج فرهنگ حاکم بر ورزش بانوان کشور عنوان کرد و در ادامه در تبیین این اولویت اظهار داشت: در ارزش های اعتقادی ما توجه به ورزش بانوان از سوی مسولان عالیرتبه کشور تاکید شده، بطوری که باید به توسعه ورزش بانوان در ابعاد کمی و کیفی همچنین قهرمانی و همگانی مبادرت کنیم .

دکتر احمدی به اولویت چهارم این نظام نامه که« تقویت و ارتقا سلامت عمومی و کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه با فرهنگ سازی ورزش همگانی در بین همه اقشار جامعه» است اشاره و توضیح داد: با تشویق مردم به ورزش باید در راستا ارتق سطح سلامت جامعه کمک کنیم و موجبات کاهش اسیب های اجتماعی را فراهم آوریم .آنچه مسلم است جامعه امروزکهبا رشد تکنولوژی همراه شده ،فقر حرکتی را به عنوان چالش پیش رو دارد و برخی آمار از بیماریهای غیر واگیردار هم نگران کننده است.

دکتر احمدی در ادامه به پنجمین اولویت نظام نامه اشاره کرد که در آن تقویت و نهادینه سازی ورزش های ملی و بازیهای بومی محلی و اشاعه فرهنگ و ارزش های حاکم بر آنها در عرصه های ورزشی تاکید شده و در این زمینه اظهار داشت: کشوری با قدمت ایران پیشینه فرهنگی غنی در حوزه ورزش های ملی و بازیهای بومی محلی دارد که میراث ارزشمندی محسوب شده که بعضی از آنها هم به وادی فراموشی سپرده شده است به همین دلیل با تقویت ورزشهای بومی ،ارزش های فرهنگی را تقویت و به کل ورزش تسری دهیم.

دکتر احمدی گفت : توسعه و سرمایه گذاری کشور در سطوح پایه در اولویت ششم این نظام نامه آمده و از همیت خیلی بالای برخوردار است ،چرا که ورزش پایه پشتوانه ورزش کشور در میادین جهانی اسن و اگر در برخی رشته ها در بازی های المپیک نتیجه نگرفتیم به عدم توجه به رده های سنی پایه بر می گردد به همین دلیل شایسته است که ورزش دانش آموزی و رده های سنی پایه با رویکرد فرهنگی توسعه یابد.

عاون فرهنگی ،آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان ،اولویت هفتم را ارتقا سهم ورزش در تولید ناخالص ملی و رونق اقتصاد دانش بنیان ورزش با ترویج فرهنگ وقف و گفتمان سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: توجه به مسائل اقتصادی ورزش بدونرویکرد فرهنگی با موفقیت همراه نیست در این راستا با رعایت اخلاق در حوزه اقتصاد ورزش می توان بیان های اساسی گذاشت و با مشارکت خیرین شرایط ایده التری را در این عرصه بوجود آورد.
دکتر احمدی ،از مبارزه ساختارمند با ناهنجاریهای اخلاقی و فرهنگی تخلفات و جرائم ورزشی بعنوان اولویت هشتم نام برد و تاکید کرد: ناهنجاری های اخلاقی در ورزش باید کاهش و حتی به صفر برسد و در این زمینهشورای عالی انقلاب فرهنگیبرای مبارزه باناهنجاریها و تخلفات حتی اجازه ساختار سازیهم به ما داده است.
وی نظارت دقیق و مستمر بر فعالیت های باشگاه های ورزشی عمومی را به عنوان اولویت نهم مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه 15 هزار باشگاه ورزشی فعال در سراسر کشور داریم به نظارت دقیق بر روی خدمات و فعالیت های آنها اشاره و اظهار کرد: بایستی منشور اخلاقی و انظباطی داشته باشیم که همه به آن التزام داشته باشند.
دکتر احمدی ساماندهی وضعیت فرهنگی ورزش قهرمانی و حرفه ایی کشور را اولویت دهم ذکر کرد و توضیح داد: فدراسیونها و باشگاه ها با توجه به فعالیتها و جامعه مخاطبی که دارند باید مروج اخلاق و فرهنگ در جامعه باشند .
معاون فرهنگی ،آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان ابراز امیدواری کرد که جامعه ورزش همه این اولویت ها را مدنظر قرار داده و به منصه ظهور برساند.

 


١٤:٥٥ - دوشنبه ١ شهريور ١٣٩٥    /    شماره : ٤٧٧    /    تعداد نمایش : ١٤٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: