چاپ        ارسال به دوست

رئیس فدراسیون ورزش های ناشنوایان:

اعزام به بازی های آسیایی 10 میلیارد تومان اعتبار می خواهد

رئیس فدراسیون ورزش های ناشنوایان گفت: کاروان ورزشی اعزامی به بازی های آسیایی ناشنوایان در هنگ کنگ، صد درصد کیفی و مدال آور است، اما برای آماده سازی و اعزام این تیم نیاز به 10 میلیارد تومان اعتبار داریم.

«مهران تیشه گران» با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی و در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا افزود: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم های سنگین به دنبال افزایش اعتبار از سوی وزارت ورزش و جوانان نیستیم زیرا چنین موضوعی میسر نیست. 
وی ادامه داد: تیم های ورزشی ناشنوایان آبان ماه امسال باید به بازی های آسیایی اعزام شود و متعاقب آن تیم فوتسال مردان به عنوان قهرمان آسیا و جهان باید در رقابت های قهرمانی جهان در سوئیس شرکت کند. بنابراین از وزارت ورزش انتظار داریم آنچه را به عنوان اعتبار سال 98 برای این فدراسیون در نظر گرفته در نیمه نخست سال برای اجرای برنامه ها پرداخت کند. 
تیشه گران اظهار داشت: کاروان ورزشی ناشنوایان و کادر فنی و عوامل 105 نفر هستند و آماده سازی آنان برای حضور قدرتمندانه و افتخار آفرین نیازمند دریافت اعتبار در نیمه نخست سال 98 است. پرداخت این اعتبار در نیمه دوم که تنها هزینه های جاری فدراسیون را داریم اهمیت چندانی ندارد. 
وی با بیان اینکه در سال 97 اعتبار فدراسیون ناشنوایان سه میلیارد تومان بود، افزود: از اعتبار سال 97 ، حدود 80 درصد به فدراسیون تخصیص یافته و هنوز باقی آن پرداخت نشده است. 
به گفته رئیس فدراسیون ناشنوان، کاروان ورزشی ناشنوایان چهار سال پیش و در دوره قبلی بازی های آسیایی ناشنوایان در سال 2015 و در چین تایپه با 162 ورزشکار توانست عنوان پنجمی آسیا را کسب کند و اکنون هدف همه مسئولان فدراسیون و ورزشکاران در گام نخست حفظ و تکرار این جایگاه و در گام دوم ارتقا جایگاه در آسیا است. 
تیشه گران همچنین بیان کرد: در مذاکرات و نشست های مشترک این مساله را با وزیر ورزش و جوانان و معاونان وی بویژه «ژاله فرامرزیان» معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش برای دریافت اعتبار تخصیصی در نیمه نخست سال مطرح کردیم و امیدواریم مسئولان وزارت به اهمیت زمانی آن توجه کنند. 
رئیس فدراسیون ناشنوایان ادامه داد: نمی توانم ورزشکاری را که با هدف حضور در بازی های آسیایی، چهار سال تلاش کرده ناامید و بی انگیزه کنم و به آنان بگوییم اعتبار نیست و این رشته ورزشی به مسابقات اعزام نمی شود. 
وی افزود: به عنوان رئیس فدارسیون وظیفه دارم در مدت باقی مانده همه تلاشم را برای جذب اعتبار انجام دهم و اگر با یک درصد احتمال نتوانم شرایط را برای اعزام همه این نفرات فراهم کنم حداقل می دانم هیچ کوتاهی در این زمینه نداشته ام. 
تیشه گران ادامه داد: برخی از مدیران قبلی این فدراسیون گفته اند که در زمان تصدی در فدراسیون، کاروان بزرگتری را راهی بازی های آسیایی ناشنوایان کرده اند و اعزام یک کاروان کوچک تر به طور قطع ساده تر است. با احترام به آنان باید بگویم که سال 2015 دلار به نرخ دولتی حدود سه هزار تومان بود و در حال حاضر قیمت دلار 15 هزار و 500 تومان است. 
وی اضافه کرد: در صحبت هایی که با «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان داشتم، وی گفت با توجه به وضعیت اقتصادی و نوسان ارز، حتی اگر لازم است فقط 40 درصد کاروان فعلی را اعزام کنید. من و همکارانم می دانیم که ورزشکاران ناشنوا با چه شرایطی در اردوهای آماده سازی شرکت کردند و تا چه اندازه امیدوار هستند، بنابراین تا آخرین لحظه تلاش خود را برای جذب اعتبار و حامی مالی خواهیم کرد تا کاروان با 6 رشته راهی هنگ کنگ محل برگزاری بازی های آسیایی ناشنوایان شود. 

**کادر فنی تیم های اعزامی 2 هفته آینده معرفی می شوند 
تیشه گران افزود: ستاد اعزام کاروان به بازی ها آسیایی ناشنوایان برای هماهنگی و آماده سازی تیم ها تشکیل شده و طی 2 هفته آینده تمامی سرمربیان و اعضا کادر فنی معرفی خواهند شد. 
وی ادامه داد: کاروان اعزامی شامل تیم های فوتسال، فوتبال، والیبال ساحلی، تکواندو، جودو و دو و میدانی است که زنان ناشنوا تنها در 2 رشته تکواندو و دو و میدانی اعزام می شوند و بین 18 تا 20 درصد کاروان اعزامی را تشکیل می دهند. 

**بدنبال تحقق وعده ها به ناشنوایان ورزشکار هستم 
تیشه گران همچنین گفت: وقتی به عنوان ریاست فدراسیون انتخاب شدم 2 قول به ورزشکاران ناشنوا دادم و مهم ترین هدفم تلاش برای تحقق این وعده ها است. بحث معیشت ورزشکاران ناشنوا و یکسان سازی پاداش قهرمانان المپیک ناشنوا با قهرمانان المپیک و پارالمپیک یا حداقل افزایش آن از جمله برنامه های من در فدراسیون است. 
رئیس فدراسیون ناشنوایان اضافه کرد: متاسفانه بنا بر خواست فدراسیون جهانی، ورزش ناشنوایان نه جزو کمیته المپیک و نه پارالمپیک است بنابراین نمی توانیم از حمایت های این 2 نهاد برخوردار شویم. وقتی یک نابینا عنوان قهرمانی پارالمپیک را بدست می آورد، 300 سکه دریافت می کند اما یک ورزشکار ناشنوا با کسب همین عنوان، فقط 70 سکه می گیرد. 
تیشه گران، استخدام رسمی قهرمانان المپیک و پارالمپیک را امتیاز دیگری برای المپیکی و پارالمپیکی ها عنوان کرد و ولی این امتیاز شامل قهرمانان ناشنوا نمی شود. 
وی افزود: بنابراین گرفتن این امتیازات برای ورزشکاران ناشنوا مهم ترین دغدغه ام در فدراسیون است و در این خصوص با وزیر و معاونانش صحبت هایی شده و امیدوارم بتوانم تا پایان ماموریتم در فدراسیون این 2 مهم را محقق کنم تا انگیزه ورزشکاران افزایش یافته و کمی از مشکلات آنان مرتفع شود. 
رئیس فدراسیون ناشنوایان همچنین در خصوص اینکه ورزش ناشنوایان جزو ورزش های پارالمپیک می شود یا خیر؟ گفت: با توافق فدراسیون جهانی قرار است در پارالمپیک 2020 توکیو، 4 رشته ورزشی ناشنوایان به صورت آزمایشی حضور داشته باشد تا در صورت امکان مسابقات المپیک ناشنوایان در پارالمپیک 2024 افزوده شود. 

**نمایندگان مجلس به توسعه ورزش کمک کنند 
تیشه گران در پایان بیان کرد: متاسفانه با وجود تعامل وزیر ورزش و جوانان با نمایندگان مجلس، توجه زیادی به ورزش و افزایش اعتبار در این زمینه نمی شود و این مساله خسارت جبران ناپذیری به ورزش همه اقشار وارد می کند. 


٠٩:٠٨ - يکشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ١٥٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: